Důvěra v nové domény se otřásla

29. března 2017

Společnost Uniregistry oznámila na začátku března, že od 8. září 2017 zdraží 16 z 27 nových doménových koncovek, které má pod svojí správou. Na informaci o zdražení by nebylo nic výjimečného, pokud by se nejednalo o zdražení u několika domén o stovky amerických dolarů! Během roku 2016 došlo k mírnému zdražení některých koncovek, ale také u některých domén došlo ke zlevnění. Registry spravující nové domény se tak snaží nalézt ideální poměr mezi cenou domén a poptávkou trhu. Bohužel Uniregistry se rozhodlo zdražit některé koncovky opravdu výrazně. Dokonce u dvou domén o více jak 1000 %! Jediná možnost jak ušetřit, je včasné prodloužení domény na 10 let.

Uniregistry pohřbívají nové TLD

 

Ve svém vyjádření společnost uvedla, že o uvedené domény je malý zájem a zdražení přinese prostředky pro lepší marketingovou podporu a současně pročistí domény od spekulantů. Největší zdražení se týká domén .JUEGOS (španělsky hry) o 3115 % a .HOSTING o 1400 %.
Zkušenosti s vysokou cenou domén již společnost Uniregistry má, neboť provozuje domény .car a .auto, které jsou nabízeny na trhu za 3.000 USD a registrováno je okolo několika stovek těchto domén. Registr koncovky považuje za úspěšné.

Pravidla ICANN nezakazují registrům měnit ceny, pouze je musí oznámit svým partnerům minimálně 6 měsíců dopředu. Nepříjemné oznámení zákazníkům/majitelům domén musí tak provést registrátoři na které se snesou nepříjemné nadávky od koncových zákazníků. V reakci na toto zdražení již některé registry vydaly oznámení, že zdražovat nebudou. Například .club nebude zdražovat ceny příštích 5 let při standardní inflaci. Zajímavě se zachoval největší americký registrátor GoDaddy, který momentálně stáhl některé domény Uniregistry z nabídky.

Zdražení 16 domén působí velice nedůvěryhodně na celý trh s novými doménami. Od této chvíle si každý při registraci musí rozmyslet, zda se mu vyplatí investovat do domény, kterou může registr kdykoliv zdražit. Představa, že by se například cena za prodloužení domény odvíjela například od pozice v Alexa ranku, se nyní nemusí jevit nijak šíleně...

 

AKTUALIZACE 19. 4. 2017

Na základě obrovské vlny nesouhlasu ze strany registrátorů a doménové komunity registr Uniregtry oznámil, že zachová ceny domén pro registrace před 8. 9. 2017. Týká se to domén AUDIO, BLACKFRIDAY, DIET, FLOWERS, GUITARS, HIPHOP, HOSTING, JUEGOS a PROPERTY. Domény budou označeny jako "prémiové" a budou mít původní ceny. Současní majitelé nemusí tedy domény nuceně prodlužovat za původní ceny před zdražením. Je však možné, že ještě k nějakému mírnému zdražení dojde i pro tyto domény.
Domény LINK, PICS, SEXY, TATTOO, CHRISTMAS, CLICK a HELP budou zdraženy na nové ceny, registr Uniregistry však některé ceny upravil a ponížil. Toto zdražení je přibližně o 5-10 USD.

 

Domény zdražované od 8. září 2017

Informace v tabulce uvádí původní přibližné navýšení koncových cen od 8. září a procentuální navýšení cen registru.

Doména Navýšení ceny Navýšení %
AUDIO $90 972%
BLACKFRIDAY $70 275%
CHRISTMAS $30 150%
CLICK $5 50%
DIET $70 650%
FLOWERS $80 466%
GUITARS $80 400%
HELP $10 50%
HIPHOP $90 650%
HOSTING $300 1400%
JUEGOS $300 3115%
LINK $2 5%
PICS $10 50%
PROPERTY $80 400%
SEXY $30 200%
TATTOO $20 50%

Bohužel, naše společnost nemůže nijak ovlivnit uvedené navýšení cen. Zákazníkům, kteří mají již zaregistrovanou některou z uvedených domén, doporučujeme zvážit zda není pro ně výhodné provést prodloužení domén až na 10 let dopředu za stávající ceny. Věříme, že tato událost se týká pouze registru Uniregistry.

Přesné koncové ceny domén od 8. září pro naše zákazníky budou oznámeny během července.
Nové domény můžete stále registrovat také na webových stránkách www.subreg.cz.

 

Kam dále?   →   Nezmeškejte domény již od 49 Kč

Novinka - 40 domén se slevou až 90 % od registru DONUTS!
Domény: email, taxi, expert, guru, bike, fitness, golf, company, group, team, agency, business, camp, center, city, pizza, restaurant, cafe, zone, network, gold, life, mba, doctor, salon, show, today nebo cool, wtf a další.